Menu

První třída

1.6.2017 - Děti
První třída

Pokud chcete mít snadný průběh nástupu, nestrašte své dítě zápisem ani školou. Naopak ho musíte podpořit a vzbudit v něm zájem o studium. Samozřejmě, že vaše i dětské obavy jsou přirozené, jen vy jako rodič je nemůžete dát znát. Také si dejte pozor na to, že budete mít na dítě velké nároky, aby neselhalo při zápisu.
 děti s aktovkami
Samozřejmě se může stát, že se chování vašeho potomka náhle změní. Doma je to upovídané dítko a ve škole mlčí. Je to zapříčiněno tím, že dítě není v pohodě, stydí se, je v rozpacích z dalších dětí.
 
Učení ve škole
Rozhodně nemá cenu nacvičovat s dítětem psaní, počítání nebo čtení těsně před zápisem a ani to nebrat jako přípravu na školu. Někteří psychologové tvrdí, že to spíše dítěti uškodí, než pomůže. Může se stát, že ho nic nemotivuje k tomu, aby se těšilo do školy. Samozřejmě, že to můžeme trénovat s dítětem dřív, než bude chodit do školy, ale nesmíme ho k ničemu nutit. Společné učení se spolužáky je stejně pro dítě nejlepší.
 
Porucha učení
Nejčastěji se to objevuje, když s dítětem předčasně nacvičujeme čtení a psaní. Pokud to nebudeme dělat, opět uděláme dobře, jelikož když se to začne učit a bude mít dítě nějakou poruchu, paní učitelka si toho všimne lépe, než mi doma. Nejlepší je zjistit poruchu co nejdříve a začít navštěvovat poradnu, kde se ji bude odborný specialista snažit ztlumit nebo dokonce odbourat.
 
Odklad
Nejlépe je, aby se odklad dětem nedával zbytečně, protože je většina dětí v šesti letech na školu zralá. Smysl uvažovat o odkladu má, pokud se jedná o jednoznačný případ nerovnoměrného či mírně opožděného vývoje, u dětí, které jsou drobnější, nejisté nebo hodně hravé. Odklad se většinou spíše týká chlapců, protože jejich vývoj je ve srovnání s dívkami pomalejší.
 
Samostatnost
Školák by se měl umět sám obléknout, obout, zavázat si boty, samostatně chodit na záchod i do koupelny a především jíst příborem. Nejlépe je třeba dávat dítěti kapesné a nechávat si ho koupit samotné to, co si v obchodě vybere. Určitý ostych je normální, jak u dětí, tak i dospělých, ale je třeba, aby se dítě nebálo vyjadřovat se před cizími lidmi a dokázalo o něco požádat. Nejdůležitější věc, kterou bychom měli dítě naučit je, aby si zapamatovalo vlastní adresu.
 utíkající kluk
Takže pokud se chystáte se svým prckem v září do školy, netlačte na něj a nebojte se, že ještě neumí počítat nebo číst. Školy tu jsou pro to, aby se to dobře naučil. Je možné, že příliš velkým tlakem na dítě způsobíme spíše více škody než užitku.

První třída
Ohodnoťte příspěvek