Menu

Bazénová plachta na hladinu i pod bazén

22.5.2021 - Výrobky

Bazénová plachta je vžitý název pro zakrývací fólii, která chrání hladinu před spadem různých nežádoucích nečistot. Některé plachty však plní dvojí funkci, jestliže jsou dostatečně pevně uchycené a natolik kompaktní, aby udržely na hladině i těžší předměty, mohou zabránit pádu do vody dětem nebo domácím či divokým zvířatům. Pád do vody je nebezpečný zejména pro kočky a malá batolata, která se v okolí bazénu pohybují, a na okamžik přestanou být pod dohledem.

boty na hladině

Zakrývací plachta, která se pokládá přímo na hladinu, a jejíž funkcí je chránit bazén před nečistotami, je velmi podobná klasické bublinkové fólii, vzduchové bublinky ji tím pádem dobře udrží na hladině. Snížením množství prachových částic, stébel trávy, listů stromů a hmyzu se šetří prostředky pro úpravu vody a není nutné tak často zapínat filtrační okruh.

venkovní bazén

Plastová plachta s bublinkami zároveň působí jako tepelný izolant, pomáhá udržovat stabilní teplotu vody, a projeví se to i na úspoře energie pro ohřev vody. Značný význam má i kvůli snížení výparu vody, která se pak do nádrže musí dopouštět, pro vaši představu je to přibližně (v závislosti na klimatických podmínkách, zejména na teplotě vody a vzduchu, vlhkosti ovzduší, rychlosti větru a tlaku vzduchu) u bazénu o rozměrech deset krát deset metrů i dva kubíky vody (dva tisíce litrů) denně.

Do bazénových plachet však řadíme i speciální podložky, které se pokládají pod bazén před jeho instalací. Říká se jim geotextilie a slouží jako bariéra před prorůstáním trav a kořenů a před působením drobných kamínků na dno nádrže. Vyrábí se v různé hustotě (gramáži), zpravidla z netkaného polyesteru a kromě bazénů se využívá i ve stavebnictví pro různé náspy, drenáže, zábrany před sesuvy půdy a pádem kamenů atd. Výhodou geotextilií je dlouhá životnost a velmi nízká pořizovací cena.