Menu

Co dělat, když Vám nejde elektřina

12.6.2019 - Elektro

Každý to někdy zažil, koukáte na televizi, vaříte a najedou je tma. Vy si říkáte co s tím, je to moje chyba, nebo je to chyba na straně dodavatele. Jsou zaplaceny všechny faktury? A další podobné otázky. V tomto článku si popíšeme, jak postupovat při výpadku elektrické energie.
jističe elektřiny
Být v klidu
Když taková situace nastane, nesmí se panikařit, a musíte být v klidu. Pokud musíte sejít po schodech, doporučuji jít pomalu a u stěny. Hlavní je myslet logicky.
vysoké napětí
Několik možností výpadku
Pro výpadek elektrické energie je několik možností. Jednou z nich je nezaplacená faktura, což je asi to nejhorší, co Vám může stát. Proto byste si měli hlídat měsíční platby, jestli byly odeslány včas. Pokud je výpadek způsoben touto příčinou, je dobré zavolat na bezplatnou linku poskytovatele, zjistit kde se přesně stala chyba, a druhý den uhradit nezaplacenou částku.
Další možností výpadku je lokální výpadek hlavního jističe. Zjistíte ho pohledem z okna – když sousedi svítí, je problém u Vás. Tento výpadek je způsobený přetížením elektrické soustavy, například zapnutím více spotřebičů zároveň. Pokud máte zapnutou rychlovarnou konev, mikrovlnnou troubu a vše je na jedné fázi, může se Vám stát tento typ výpadku. Pokud tedy nastane toto, tak závada bývá v hlavním rozvaděči, kde stačí nahodit hlavní jistič. Ještě předtím však vypněte všechny spotřebiče.
Třetím výpadkem, který se stává, je přerušení dodávek elektrické energie pro určitou oblast. Ta je způsobena dvěma možnými příčinami. První je plánovaná odstávka, kdy jsou na sloupech ve Vašem okolí vylepeny plakáty s termínem odstávky. Druhá možnost výpadku je horší, a stává se při mimořádných událostech, při působení přírodních sil, jako jsou vichřice, vánice, povodně, aj.  Zda jde o výpadek pro určitou oblast, poznáte podle toho, zda sousedé svítí, nebo nikoli. Dále to lze zjistit ze stránek poskytovatele, kdy si můžete zavolat na jejich nepřetržitou linku a zeptat se jich, nebo nakouknout na sloupy vedení, zda tam je nějaká informace.
Posledním, a asi nejhorším výpadkem vůbec, pokud nepočítáme nezaplacenou fakturu, je Blackout. Při Blackoutu je zasažena veliká část území výpadkem elektrické energie. To je způsobeno například výpadkem elektrárny, když se celková síť přetíží natolik, že elektrárna nemá potřebný výkon a odstaví se. Pokud nastane Blackout, zjistíte to jedině od poskytovatele, jinak se neliší od oblastního výpadku. Jen doba zprovoznění může být delší v řádu několika desítek hodin až dnů.
elektřina konvertor
Být vždy připraven
Důležité pro takové případy je vždy připravenost. Může se to stát kdykoliv, a proto je dobré vědět, kde máte svítilnu s náhradními bateriemi, případně svíčky se sirkami. A ideální je mít po ruce telefon a v něm číslo na poskytovatele elektrické energie.