Menu

Decking, neboli pokládka dřevěných teras

28.4.2023 - Dům a byt

Terasový decking z exotických dřev je mnohdy nenahraditelný tam, kde ostatní dřevěné desky selhávají. Dřevo, a terasy z něho, je pro dobrý pocit z chůze naboso tou nejideálnější volbou. Je naprosto vhodné pro venkovní podlahu na terasách. Vhodné je také z toho důvodu, že v chladnějších dnech nestudí a v horkých dnech zase naopak nepálí. Chodíme-li po dřevěné podlaze bosi, je pohyb po nich velmi příjemný. Pokud se tedy rozhodujete pro venkovní terasu, která by byla z masivního dřeva, můžeme vám doporučit decking terasy z tropických dřevin.
veranda na chatě

Exotické dřevo

Tropické dřeviny jsou již několik let velmi oblíbeným materiálem pro:
·         venkovní dřevěné terasy
·         dřevěné chodníky
·         balkony
·         další venkovní plochy
Exotické dřeviny jsou si podobné, jsou však mezi nimi obrovské rozdíly, jak ve fyzikálně mechanických vlastnostech, tak i v kvalitě dřeva.
podlaha ze dřeva

Bangkirai

Tento druh dřeviny pochází z Indonésie. Bangkirai má velké množství druhů, ale mezi nejčastěji používané dřevo pro výrobu teras je druh Shorea další jeho poddruhy. Dřevina Bangkirai má středně až světle hnědou barvu, a místy má žluté skvrny. Někdy bývají v tomto dřevě drobné otvory od činnosti dřevokazného hmyzu. Toto však nemá pražádný vliv na dobré vlastnosti a trvanlivost dřeva a terasy z něho.

Merbau

Tato tropická dřevina je pro výrobu terasy asi tou nejlepší volbou. Se svojí pružností, ale zároveň i hodně velikou tvrdostí je velmi vhodná pro decking teras. Z nich je známo devět druhů, z kterých jsou nejčastěji používány Binga a Palembanica. Dřevo Merbau je charakteristické svou hnědou barvou a výskytem jemného černého a žlutého žilkování. Tato dřevina má též jednu zvláštnost a to krystalky síry, které tvoří v tomto dřevě do zlatova zbarvené proužky.
dřevěné schody
Mezi další exotické dřeviny, které jsou vhodné pro terasy, můžeme jmenovat například:
·         Kempas
·         Garapa
·         Sibiřský modřín