Menu

Glacier bay: Ledové království

21.6.2018 - Zábava

Glacier bay je Národním parkem v USA. Park v jihovýchodní části Aljašky se stal v roce 1925 první přírodní památkou USA. V roce 1986 se zapsal do světového dědictví UNESCO. Národní park zabírá přes 13 000 km². Svojí rozlohou se stává jedním z největších národních parků v USA. Jeho nejvyšším bodem je hora Mount Fairweather s 4 671 metry.
glacier bay aljaška.jpg
Nejdostupnější cesta do parku je letecky. V letním období mohou park navštívit turisté na trajektech. Každoročně přivítá národní park okolo půl milionu návštěvníků. Nejlepším obdobím, kdy navštívit Glacier bay, je určitě to letní. V červenci je zde největší počet návštěvníků. Teplotní výkyvy zde nejsou tak nízké, jak si většina lidí myslí. V létě se zde pohybují teploty v kladných stupních, většinou okolo 10 °C. V zimním období se pohybují teploty okolo nuly. Téměř celoročně zde prší nebo sněží, takže je dobré, když se připravíte na sychravé počasí.
Co je k vidění na tomto krásném místě? Hlavně ledovce. Jednou z atrakcí turistů je sledování bortících se ledovců do ledové vody z výletních lodí. Určitě si zde přijdou na své milovníci vodních sportů. Je zde možnost vypůjčení kajaků, anebo možnost vyzkoušet si divokou vodu na místních rozbouřených řekách.
Samozřejmě zde nesmí chybět ani fauna. V tomto obrovském parku žijí medvědi, losi, kamzíci, ovce, vydry, rysi, vlci, tuleni, lachtani, kosatky a keporkakové (též známí jako plejtváci). K vidění je zde i několik druhů ptáků, jako např. vodní ptáci, orli, racci nebo lososi.
glacier bay.jpg
Samozřejmě zde nesmí chybět ani pěší turistika. Možností je buď procházka po pobřeží, nebo si můžete vybrat procházku jednou ze čtyř stezek (krátké i dlouhé tratě, někdy až i celodenní). V batohu vám nesmí chybět jídlo a teplé nepromokavé oblečení.
Pokud si chcete odpočinout od ruchu velkoměsta, nadýchat se čerstvého mořského vzduchu a nevadí vám chladnější prostředí, pak výlet do Glacier bay bude stát určitě za to.