Menu

Jak se poprat se syndromem vyhoření?

23.3.2019 - Móda

Syndrom vyhoření není pro odborníky žádnou novinkou už dlouhá desetiletí, ale z s příchodem manažerských pozic je touto nemocí ohroženo čím dál tím více lidí. Manažeři však nejsou jedinou profesí, kterých se tento zlověstný syndrom týká. Obdobně jsou na to také zdravotnické profese jako jsou lékaři, zdravotní sestry nebo záchranáři. Syndrom vyhoření se projevuje u každého trochu jinak a mnoho lidí s ním běžně chodí do práce, i když jejich efektivita v zaměstnání již není ani zdaleka taková jako byla dříve. Existují ale i jedinci, kteří jsou postižení daleko více než jiní a někteří z nich si dokonce sáhli i na život. I to je důvod, proč se řídit několika základními zásadami, jejichž dodržování by mělo před syndromem vyhoření chránit.
zoufalý chlap

Základem je snížit nároky jak na sebe, tak i na ostatní. Čím nižší budou, tím méně budete ve stresu, který je přímou cestou nejen k výše zmíněnému syndromu, ale rovněž i k dalším duševním poruchám typu deprese nebo úzkosti.

Pravidelně relaxujte. A to nejen pasivně, například formou meditace nebo četby knih, ale také aktivně. Sport je velice efektivním nástrojem, který dokáže zarazit velkou část duševních poruch. Při pohybu se totiž vylučují různé látky, které působí na mysl i tělo příjemně a dělají člověka šťastným.

V případě, že na sobě pocítíte počátky duševní nepohody, svěřte se. Nemusíte hned kontaktovat psychiatra nebo psychologa. Bohatě postačí promluvit si s partnerem, jste-li věřící, tak i s knězem. Rozhodně si nenechávejte své negativní pocity pro sebe.
zoufalý podnikatel

Zkuste se snažit myslet pozitivním způsobem. Mít jednou za čas negativní myšlenky je naprosto normální. Trpět jimi ale dnes a denně už značí, že něco není v pořádku. Pokud se nebudete schopni naladit na správnou notu, je možné, že už nějakou formou syndromu vyhoření trpíte. Zde je pak už vhodná návštěva odborníka