Menu

Jak zabavit batolata

28.4.2023 - Zábava

Máte pocit, že zabavit batole je ta nejtěžší věc na světě? A když si stěžujete na náročnost svého dne, manželovi se nechce věřit, že byste mohla být tak utahaná z péče o jedno malé miminko? Přečtěte si náš návod na to, jak strávit pohodový den s batoletem a uvidíte, jak dobře a automaticky to teď budete zvládat.

Jak na to

Zabavit batole vůbec nemusí být tak těžké. Myslíte si, že vaše batole je zvídavější, aktivnější a náročnější, než ostatní batolata? Samozřejmě, že i mezi batolaty jsou rozdíly v temperamentu, stejně jako bývají rozdíly mezi dospělými. Pár věcí mají batolata společných. Je to například zvídavost a velká chuť zkoušet dělat to, co vidí kolem sebe. Nechte jej v tomto důležitém období, aby se mohli vše naučit a vše si osahat.

Jiný pohled na věc – příklad činnosti

Když například maminka věší prádlo, chce jej také věšet. Batolata si chtějí každou věc vyzkoušet a osahat. Obyčejné věšení prádla, vaření či úklid se pro vás nyní stávají noční můrou, protože máte pocit, že cokoli uděláte, batole vám kazí. Podívejte se na to ale z jiné stránky. Vezměte to jako hru. Pokud jste se dodnes snažila prádlo pověsit co nejrychleji, abyste se mohla věnovat batoleti, nyní tyto věci spojte.

Věnujte se mu při věšení prádla, hrajte si s prádlem. Bojíte se, že budete mít prádlo poházené všude kolem, jen ne tam, kde jej chcete mít? Ukazujte trpělivě batoleti, jak prádlo věšet a chvalte ho za úspěchy. Nebude pak mít tendence prádlo rozhazovat kolem, ale bude se cítit lépe, pokud ho za pomoc pochválíte. Aby se mu lépe pracovalo, nechte jej, aby třeba ponožky dávalo na hranu prádelního koše, kam dobře dosáhne. A že neudělá vše pečlivě? Vadí to opravdu? Opravte a pokliďte co je třeba, vždyť po hraní s hračkami je také třeba uklízet.

Stejně přistupujte k vaření. Pokud máte pocit, že vás dítko nenechá ani připravit jídlo, dejte mu bez obav prázdný hrnec nebo misku s vařečkou a uvidíte, že nějakou dobu vydrží. Bude si připadat jako maminka. Když bude misek více, může si z nich skládat pyramidu a bude jistě spokojené.