Menu

Jak zapojit děti do domácích prací

28.4.2023 - Děti

Chcete vaše ratolesti co nejvíc připravit na budoucí život, aby se, až přijde čas, rychle osamostatnili a lépe se orientovali v běžných každodenních činnostech?

Neváhejte už od malička vaše ratolesti zapojit do chodu domácnosti, rozhodně jim tím dáte spoustu zkušeností do života. Výhodou je, že většina malých dětí moc ráda pomáhá, tak proč toho nevyužít.
kluk s popelnicí

Jaké domácí práce jsou vhodné pro nejmenší

U nejmenších dětí můžete začít tím, že je budete učit tomu, že si po sobě mají uklízet hračky, oblečení a podobně. Dále vám také mohou pomáhat dávat prádlo z pračky nebo podávat při věšení na sušák.

A co ty větší

Větší děti už snadno můžete zapojit do běžných domácích prací. Školáci už bývají poměrně samostatní, můžete je tak zapojit do běžného úklidu, vynášení odpadků, mytí a utírání nádobí, přípravy snídaně nebo drobného nákupu.

Při zadávání úkolů v podobě různých domácích prací je také ideální řídit se určitými body, které vám pomohou k oboustranné spokojenosti.

·         Důležité je děti při vykonávání domácích prací chválit, a hlavně jim je hned od začátku nezprotivit, ale snažit se je k nim přimět třeba formou nějaké zábavy.
voda ve dřezu

·         Nedávejte dětem rozkazy, které mohou působit přísně a děti spíše od práce odradí. Naopak vytvářejte určité dohody, kdy může po splněné práci následovat hra nebo odměna.

·         Pokud dítě odmítá vámi zadanou práci udělat, dejte mu možnost výběru, ať si vybere činnost, která je pro něj příjemnější.

·         Buďte důslední a trvejte na vašich požadavcích, kterých ale samozřejmě nesmí být přemíra, protože to pak může leckteré dítko od vykonávání domácích prací spíše odradit.

Když se do domácích prací zapojí celá rodina, jde to pak lépe od ruky a každý tak může mít na starosti třeba po celý týden určitou činnost, kterou bude vykonávat a po týdnu se pak mohou členové rodiny střídat.