Menu

Jaká nebezpečí skýtá satelitní sledování

19.11.2019 - Business

Předně je nutno definovat, co se myslí pod pojmem satelitní sledování. Jedná se o hlídání pohybu určité osoby nebo přístroje za pomoci satelitů. Známé je především z akčních filmů, kdy se postava napojí na satelitní kamery.

Toto však není v současné době reálné. Zkrátka není možné mít ve vesmíru kamery, které proniknou vrstvou atmosféry, mraků a jsou navíc schopny detailně zaměřit a pronásledovat jednu konkrétní osobu. To v současné době není v našich technických možnostech, a pravděpodobně tomu tak ještě po nějakou dobu zůstane.satelit ve vesmíru

Trochu jinou kapitolou je dohledání specifického signálu, například u mobilního telefonu. Zde je pravda, že telefonní společnosti jsou schopny určité číslo zaměřit, a to s přesností několika desítek až stovek metrů. To sice také není žádná velká výhra, může to však dát obraz, kde všude se daná osoba pohybuje.

Tyto informace mohou být zneužity například při plánování loupeže. Pokud například víme, že oběť žije sama a odchází pravidelně ve stejnou hodinu například do práce, je jednoduché zjistit, kdy je její dům prázdný.

Je ovšem také fakt, že tyto údaje telefonní společnosti poskytují pouze policii, a to jen na vyžádání v případě nutnosti, kdy je například hledaná nějaká pohřešovaná osoba. Nemůžeme však vyloučit útok hackerů, kteří mohou do jejich systému získat dálkově přístup. Přesto tato možnost není moc velká.

Poslední, co je nutno zmínit, jsou pouliční kamery. Jejich množství se v poslední době velmi zvýšilo. Jedná se o to, aby byl dodržován pořádek a zákony. Mají sloužit k identifikaci pachatelů trestných činů a na dohlížení nad dodržováním pořádku. Avšak představa, že je možné pomocí nich někoho sledovat, je poněkud zavádějící.

Je třeba si uvědomit, že tyto kamery nejsou zdaleka všude. Jsou také obvykle nepohyblivé, takže zabírají stále stejné místo. To znamená, že mají slepé místo, které je možné využít. Navíc představa, že nějaký například policista má službu u monitorů, kde sleduje veškeré kamery v daném městě, je poněkud nereálná. Stačí si uvědomit, kolik kamer je i na menším městě umístěno a zjistíme, že je to nereálné.servery pro data ze satelitů

Navíc, i když je pravda, že hackeři by se mohli eventuelně do systému městských kamer dostat, příliš užitku by to pro ně nemělo. Možná by mohli vymazat daný záznam, ale to je tak vše. Ke sledování se to rozhodně používat nedá.

Jak je vidět, tento způsob pronásledování určité osoby rozhodně není spolehlivý. Nemusíte se tedy bát, že kdokoliv, ať už vláda nebo hackeři, ví o každém vašem kroku. Takto tento systém rozhodně alespoň prozatím nefunguje a fungovat ani nemůže.