Kdo má menší děti, které ještě potřebují mít dozor, tak tento problém asi dobře zná. Děti se těší na prázdniny a rodiče již týdny předem řeší, kam je dají a jak si rozdělí dovolené, aby pokryli celé dva měsíce. Kdo má ochotné babičky a dědečky, kteří rádi vnoučata pohlídají, má celkem vyhráno. V dnešní době je takových rodin ale stále méně. Prarodiče již nefungují tak, jako dřív.
Možnosti, které se nabízejí
Není-li matka na mateřské s dalším potomkem nebo není učitelka, která má prázdniny shodně s dětmi, což je asi největší výhoda tohoto povolání, musí se nějak pokrýt dva měsíce prázdnin u školních dětí a několik týdnů až dva měsíce u školkových dětí. V některých městech si školky navzájem vypomáhají, když je zavřená jedna, bere děti jiná. Tento přechodný stav ale ne každé dítě dobře nese.
· Využít příbuzné
Pokud nefungují prarodiče, může třeba pomoci sestra nebo někdo jiný z rodiny, kdo je třeba sám doma s dětmi nebo si Vaše potomky na týden k sobě vezme na prázdniny.
· Příměstský tábor
Pro školní děti velmi populární trávení prázdninových dní. O děti je přes den postaráno a mají dostatek různých aktivit. Tábory jsou i tematické, máte možnost si vybrat, ale nezapomeňte včas rezervovat. Bývá o ně velký zájem. A samozřejmě také něco stojí, ale vyplatí se to. Děti je mají rády.
· Letní tábor
Ten je o něco dražší než příměstský, ale zase jste bez dětí minimálně týden až tři a pro dítě to může být krásný zážitek. Trochu záleží na tom, jak hodně je na rodiče fixované. Na první tábor je lepší jet s nějakým kamarádem nebo kamarádkou, či se sourozencem.
· Soustředění
Dělá- li dítě nějaký sport, většinou na týden v létě někam vyjede se svým klubem.
· Střídat se s kamarádkami
Miniškolka, která se přesouvá po týdnu od kamarádky ke kamarádce. Vzájemně si pomůžete a děti mají společnost jiných dětí.
· Vzít dítě do práce nebo pracovat z domu
Pro někoho také možnost, spíše ale krátkodobá nebo výjimečná.