Menu

Menopauza a jak s ní žít?

6.8.2018 - Výrobky

Menopauza je stav, kdy se omezuje funkce vaječníků a tím dochází ke snížení tvorby ženského hormonu zvaného estrogen. Tato doba nastává přibližně mezi 45. až 55. rokem. K typickým projevům patří, bolest hlavy, návaly horka, bušení srdce, noční pocení, snížení libida, ospalost, přibývání na váze a bohužel ideprese.
jetel luční květina.jpg


 

Ženy v přechodu si mnohdy stěžují na pocit odloučení. Trápí se představou, že ztrácí svou ženskost a přestávají se vnímat jako žádoucí. Spolu s těmito myšlenkami přichází ruku v ruce sklíčenost, která může přerůst až v deprese. V takové chvíli je nejvyšší čas začít jednat.

 

V první řadě je dobré navštívit svého gynekologa a nechat se vyšetřit. Vyloučí se tím případné onemocnění, které s menopauzou nesouvisí. V momentě, kdy lékař potvrdí, že jde o menopauzu, je možno přikročit k samotnému hledání řešení.

 

Možností jak si s nepříjemnými příznaky poradit a snížit tak jejich dopad je hned několik.

 

Klasická medicína nabízí hormonální léčbu. Je možno s ní začít až po úplném zastavení menstruačního cyklu. Tato léčba je vysoce účinná, ale je vhodné se nechat informovat o případných vedlejších účincích. Nabízí se také možnost podávání antidepresiv. Nevýhodou je, že tyto léky mohou v některých případech vyvolat trvalou závislost, a proto je třeba vše pečlivě zvážit.
občerstvení na stole.jpg 

Další alternativou je vydat se cestou přírodní léčby. Je celá řada bylin, které pomáhají ulevit při trápení s menopauzou. Mezi nejznámější patří například sója, která obsahuje fytoestrogeny, což jsoupřírodní látky, podobné estrogenu. Fytoestrogeny zlepšují jak náladu, tak kvalitu spánku. Další takovou rostlinou je červený jetel. Působí proti návalům horka a pocení. Výtažek z červeného jetele působí preventivně i proti rakovině prsu. Nápomocny mohou být také přírodní preparáty, jako je Menox 45, který má skvělé ohlasy a je volně prodejný.

 

V období menopauzy je důležité upravit jídelníček a zamyslet se nad celkovým životním stylem, protože bylinky, ani léky na to samy stačit nebudou.

 

Tvrzení, že žena může být krásná v každém věku, není fráze. Stačí jen trocha odhodlání a zdravého přístupu k životu.