Menu

Moderní pětiboj

26.9.2020 - Sport

Moderní pětiboj spojuje několik „moderních“ disciplín a odlišuje se tak od klasického antického pětiboje (skok daleký, hod oštěpem, hod diskem, běh a zápas), ve kterém se soutěžilo na starověkých olympijských hrách. Tento sport v sobě kombinuje technické i fyzické disciplíny a jedná se o disciplíny, které v minulosti patřily k základním požadavkům na vojáky.
běžkyně na startu
Moderní pětiboj tedyzahrnuje pět disciplín – šerm kordem, plavání, jízda na koni a kombinaci střelby a běhu, která v roce 2009 nahradila přespolní běh a střelbu ze vzduchové pistole, které probíhali jako dvě odlišné disciplíny.
Šerm se skládá ze dvou částí, v první části se koná tzv. základní kolo, kde se utká „každý s každým“ na jeden vítězný zásah. Na to pak navazuje tzv. bonusové kolo, kam závodníci nastupují podle umístnění v kole základním.
V plavání musí závodníci uplavat 200 metrů volným způsobem podle pravidel plavecké federace FINA. Probíhat můžou i štafetové závody, kdy se plave 2×100 metrů.

Jízda na koni zahrnuje parkúrové skákání. Závodník musí překonat parkúr s 12 překážkami. Koně dodává do soutěže pořadatel a závodníci si je vybírají losem a s koněm se mohou seznámit 20 minut před začátkem závodu. Všechny chyby či překročení časového limitu jsou penalizovány ztrátou bodů.

Kombinovaná část: střelba + běh spojuje dvě disciplíny – střelbu z laserové pistole a běh. Celková délka tratě je 3200 metrů a je rozdělena do čtyř osmisetmetrových úseků, před každým z nich závodníci absolvují střelbu na terč, který je vzdálený 10 metrů.

Výkony v jednotlivých disciplínách jsou hodnoceny podle bodovacích tabulek a sčítají se dohromady. Závodník, který na konci získá nejvyšší počet bodů, se stává celkovým vítězem.
plavec na dráze
Mezi naše nejúspěšnější závodníky patří David Svoboda, který získal zlatou medaili na Letních olympijských hrách v Londýně v roce 2012. Dalšími úspěšnými českými pětibojaři jsou také Ondřej Polívka a Natálie Dianová. Světově známými sportovci jsou také například Alexander Lesun z Ruska, který vyhrál olympijské hry v loňském roce v Riu či Tymoščenko z Ukrajiny.