Menu

Nejlepší hry na cestu s dětmi

28.4.2023 - Zábava

Ø  Občas se to prostě stane. Dlouhá cesta, elektronika nefunguje a knížka je v kufru. Netrvá to většinou ani deset vteřin, a zezadu už se ozývá ono rodiči nenáviděné: „já se nudím!“. Naštěstí pořád existuje dost her, pro které tablet ani mobil není potřeba. Vybrali jsme pro vás tři nejlepší hry, pro které budete potřebovat maximálně tužku a papír.    
 znuděný chlapec
Ø  Klasika našeho dětství, která ale baví dodnes. Pravidla jsou naprosto jednoduchá: určíte věc či zvíře, a vyhrává ten, kdo na danou věc první upozorní. Můžete si počítat skóre, a na konci vyhlásit nejlepšího hledače, nebo hrát i jen tak. Tato hra v dětech rozvíjí nejen pozorovací talent, ale také smysl pro čest a férovost. Nezřídka se totiž stává, že danou věc vidí pouze jeden hráč, a případné podvádění mu nikdo nemůže dokázat. Je tak pouze na dětech, zda se rozhodnou hrát poctivě či vyhrát podvodem, ale pokazit hru ostatním. Je ale dobré se s dětmi domluvit, že při hře se nebudou překřikovat, aby nerušily řidiče. Mě se v tom případě osvědčilo pravidlo, že zakřičený bod neplatí.
 srdcový král
Ø  Pro tuto hru budete potřebovat více drobných předmětů, jako jsou knoflíky nebo sirky. Dobrou službu vám ale udělají například i malé kousky papíru. Důležité je, aby těchto věcí měli všichni na začátku stejný počet.  Na začátku hry se určí zakázané slovo. Toto slovo pak nikdo nesmí po celou dobu vyslovit. Pokud tak učiní, a někdo jej přistihne, musí dotyčný hříšník dát bdělému strážci jeden ze svých předmětů. Vyhrává ten, kdo má na konci nejvíce trofejí, a stává se „strážcem slova“. Největší legrace je vybrat nějaké úplně obyčejné slovo, například „ano“, nebo „ne“. Na začátku budou všichni opatrní, ale tato opatrnost po pár minutách poleví, a zábava začíná.
 piškvorky na papíře
Ø  Skvělý způsob, jak si s dětmi procvičit například znalost dějepisu, češtiny nebo občanské výchovy. Na začátku si vymyslete postavu. Může jít o postavu historickou, literární nebo o současnou osobnost, záleží na vás. Úkolem dětí je pomocí otázek, na které odpovídáte pouze „ano“ nebo „ne“, uhodnout, kým jste. Ten, kdo první odhalí vaši identitu, má právo vybrat další postavu. Hra nejen skvěle cvičí znalosti ze školy, ale také paměť a schopnost přemýšlet v souvislostech. Kdo se asi skrývá za mužem spisovatelem, který psal knížky pro děti a jeho nejznámějším hrdinou je černý kocour? A kdo je žena, královna, která nedávno oslavila sedmdesát let na trůně?
 
Ø  Her na cestu je více, než by se mohlo zdát, a jistě vymyslíte i mnoho vlastních. Chce to jen nebát se experimentovat, a nechat děti se na vymýšlení her podílet. Jistě budete překvapeni, jak bohatou fantazii vaši potomci mají.