Menu

Oblékněte dům do cihel

28.4.2023 - Dům a byt

Fasáda na domech obvykle ochraňuje dům před povětrnostními vlivy. Obvykle ale také chceme, aby fasáda našeho domu vypadala esteticky a nebyla příliš náročná na údržbu. Všechny tyto vlastnosti stoprocentně splňuje fasáda z obyčejných lícových cihel, nebo i pásků.
oranžové rámy
Jedním druhem lícových cihel jsou takzvané klinkery. Název dostaly z německého pojmenování "klingende Keramik", to znamená zvonivá keramika. Nejdůležitější rozdíl mezi klinkery a běžnými přírodními cihlami lícovkami je zde v nasákavosti materiálu.
·         Klasické lícovky mají nasákavost dvanáct, až osmnáct procent.
·         kKinkery  pouze čtyři až šest procent.
Vyšší nasákavosti je u klinkerů dosaženo daleko vyššími teplotami při vypalování cihel. Klinkery se vypalují běžně na dvě stě až čtyři sta stupňů celsia. Jestliže tedy vyzdíváme dům linkery, je toto zdivo nejenom tvrdší a odolnější.
·         Je také schopno perfektně izolovat.
·         Schopnost udržovat teplotu se projeví i na úsporách energie potřebné k vytápění.
staré okno

Celou cihlu, nebo jen pásek?

Fasádu domu můžeme vyzdívat buďto celými cihlami lícovkami, nebo ji můžeme obložit pásky. V případě použití celých lícových cihel je třeba myslet na to, že je třeba širšího stavebního základu pod obvodovou zdí.
Stejně estetického vzhledu neomítnutého cihlového zdiva dosáhneme i použitím cihlových pásků. Pásky jsou vlastně tenké obklady, které se řežou podél z lícových cihel. Použití pásků je opravdu široké. Často slouží k dodatečným obložením fasád. Využívají se na obkládání:
·         klasických soklů
·         různých sloupů
·         rozličných druhů krbů
·         dekorativně zvýrazňují fasády
·         mají mnoho využití i v interiéru
cihlová zeď
Cenově můžeme pásky z lícovek pořídit přibližně o dvacet procent levněji, než celé lícové cihly. Zároveň je náročnější po finanční stránce zdění a kotvení celých lícových cihel než obkládání cihlovými pásky. Přírodní pálené lícové cihly jsou především:
·         mrazuvzdorné
·         trvanlivé
·         stálobarevné
·         nenáročné na údržbu
·         dobře snášejí teplotní výkyvy