Menu

Šetrný úklid

28.4.2023 - Dům a byt

S pomocí octa a citronu dokážete i odolnou špínu odstranit za pár chvil. Jak na to? Nejprve je třeba varovat Vás, že kyselé přípravky z octa či citronu nejsou vhodné na povrchy, jako je mramor a dřevěná podlaha. Jinak se dají využít skoro vždy.
citron na talířku

Mastnota

Na mastnotu a zaschlé zbytky jídla na kuchyňském prkénku (dřevěném i plastovém) je nejlepší koncentrovaná citronová šťáva. Stačí jí prkénko pokapat, lehce rozetřít houbičkou a nechat 15 minut působit. Pak stačí opláchnout vodou. Na mastnotu na kuchyňské lince je pak nejlepší šťáva z citronu smíchaná se sodou. Tuto směs naneste na houbičku a vydrhněte linku. Pak stačí vlhkým hadříkem setřít. Linka bude jako nová, a přitom bude svěže vonět. Pomocí citronové šťávy lze vyčistit i mikrovlnou troubu. Stačí v ní ohřát misku šťávy z citronu (asi 3 – 5 min). Mastnotu pak lehce setřete papírovou utěrkou. Na mastnotu usazenou na plastových krabičkách na potraviny pomůže opět citron. Nechte šťávu působit asi hodinu (až zaschne) a poté opláchněte teplou vodou.
průtok vody

Vodní kámen

Na vodovodní baterie a znečištěný sprchový kout je tu také citron, tentokrát smíchaný se solí. Tato směs účinně odstraňuje jindy odolný vodní kámen i zaschlé mýdlové mapy. Na nejvíce znečištěných místech nechte směs působit přes noc. Druhý den opět pouze opláchněte. Od usazenin v žehličce Vám tentokrát pomůže ocet. Ocet nalijte rovnou do napařovací žehličky spolu s vodou v poměru 1:2. Žehličku zapněte. Poté nechte chvíli působit a následně párkrát zmáčkněte tlačítko pro funkci napařování. Pak žehličku vypněte. Až vychladne, zbylou octovou směs z ní vylijte a propláchněte vodou.

Nádobí

Když do myčky přidáte kromě běžné tablety i lžičku citronové šťávy, nádobí bude lesklejší a méně mastné. Na skleněné nádobí (dokonce i na okna) je vhodný také ocet. A když vlijete půl šálku octa do myčky (do nádržky) a spustíte mycí program bez nádobí, vydezinfikuje Vám ji šetrně a ekologicky.

Ucpaný odpad

Tento problém pomůže vyřešit ocet. Nalijte ocet přímo do odpadu, kde ho necháte asi 45 minut působit. Účinek zvýšíte přidáním sody nebo prášku do pečiva, a následným prolitím horkou vodou.
Na svěží čistotu v domě nebo bytě nejsou nutné kupované chemické prostředky. Takto prováděný úklid je daleko šetrnější pro Váš domov i Vaši peněženku.