Menu

Zvyšující se popularita biatlonu

4.10.2020 - Sport

Biatlonistů máme samozřejmě víc, zmínit lze také Veroniku Vítkovou, Evu Puskarčíkovou, Michala Šlesingera či Michala Krčmáře, kteří mají za sebou také řadu úspěchů. Největším úspěchům a také největší popularitě se však těší zejména Gabriela Soukalová, nyní Koukalová, poté si v loňském roce vzala badmintonistu Petra Koukala.
účastník biatlonu
Gábina se narodila v Jablonci nad Nisou a její matkou je bývalá reprezentantka v běhu na lyžích a také držitelka stříbrné medaile ze Zimních olympijských her v roce 1984 v Sarajevu, a tak Gábina k horám a lyžování neměla daleko. Mezi její největší úspěchy patří dvě stříbrné medaile ze Zimních olympijských her v Soči v roce 2014, dále se pyšní třetím místem z Mistrovství světa a několika skvělými umístěními na Světovém poháru. Gabriela kromě sportu také vystudovala vyšší umělecko-průmyslovou školu v Jablonci nad Nisou, na které se věnovala návrhům medailí. Rychle si získala srdce spoustu fanoušků a děti motivuje k tomu, aby s biatlonem začali.

A co to ten biatlon vlastně je?
Biatlon je zimní sport, který kombinuje běh na lyžích a střelbu z malorážné pušky. Oficiální vznik biatlonu se datuje do roku 1958, biatlon vznikl jako samostatná disciplína, ale dnes je již samostatným sportovním odvětvím se šesti disciplínami. Mezi tyto disciplíny patří – vytrvalostní závod, jehož délka tratě má 20 kilometrů a má čtyři pětiranné střelecké položky.
střelba na biatlonu
Další disciplínou je rychlostní závod, kdy trať má 10 kilometrů a stíhací závod, který má trať dlouhou 12,5 kilometru. Dále sem nelze nezařadit závod s hromadným startem s tratí 15 kilometrů a závod v supersprintu, kdy trať má jen 2,4 – 3,6 kilometrů a  v případě nezasažení všech pěti terčů je závodník diskvalifikován. Poslední disciplínou je štafetový závod, kdy se běží 4x 10km a i v této disciplíně má Česká republika velké úspěchy.