Menu

Chytré telefony potřebují ke své práci a pro připojení k Internetu řadu senzorů

28.4.2023 - Web

Pokud vás zajímá, jaké senzory má váš telefon k dispozici, jak spolehlivě pracují a k čemu jsou zapotřebí, můžete je nechat otestovat programy Sensors Multitool anebo Material Compass.
mobily ve stojánku
Právě aplikace MaterialCompass je vyvíjená pro operační systém Android a je vhodná pro běžného uživatele chytrého telefonu, je dobře graficky zpracovaná a testovací režim je pochopitelný i pro laika. Výhodou je také naprostá absence reklam a možnost stažení programu z rozhraní Google Play zcela zdarma. O jejích kvalitách také vypovídá kladné uživatelské hodnocení známkou 4,4 z pěti možných bodů.
Aplikace je vlastně velmi jednoduchá, každý senzor je k nalezení v levém okrajovém sloupci a jak pracuje, se zobrazí přímo v jeho hodnotě. Neočekávejte žádné složité grafy a časové statistiky.
vyhledávání na mapě

Senzory mohou být nejčastěji tohoto typu:

(neplatí to obecně, každý telefon může mít senzory jiné)
·         Teplota vzduchu – měření bohužel ovlivňuje zahřívání telefonu při práci procesoru a při nabíjení baterie, takže není výsledek měření příliš spolehlivý.
·         Tlak vzduchu – poslouží jako tlakový barometr, který měří atmosférický tlak. Na jeho větší výkyvy, hlavně na pokles tlaku, jsou některé osoby citlivé, zvláště nemocní lidé a senioři.
·         Intenzita světla – měří se množství okolního světla a podle toho se pak mění jas a poosvětlení displeje.
·         Akcelerometr – zobrazuje hodnotu zrychlení zařízení (telefonu v ruce) s ohledem na tříosé měření bodu v prostoru bez ohledu na zemskou gravitaci.
·         Magnetický kompas a orientaci vůči světovým stranám.
·         Gyroskop pro polohování telefonu vůči gravitačnímu působení planety Země.
čas na mobilu
Některé senzory mohou vykazovat poruchy a aplikace vám může být nápomocná i v případech, kdy máte podezření na nesprávně vyhodnocované údaje. Ty se mohou projevovat například pohasínáním displeje v průběhu hovorů, nevhodným, pomalým, nebo neprováděným otáčením aplikací v závislosti na poloze displeje, kdy špatně funguje gyroskop, nesprávnou hodnotou teploty a tlaku vzduchu, hodnoty přiblížení přístroje k uchu atd.